Till innehåll på sidan

Söka skola: Inget öppet hus inför hösten 2021

I år måste vi tänka i nya banor.

Hejsan alla vårdnadshavare i Hägerstenområdet!

På grund av den rådande pandemin kan vi tyvärr inte ta emot dig som ska söka skola för ditt barn inför hösten 2021. Vi har inte heller möjlighet att ge privata rundvandringar eftersom vi har en nolltolerans på besök om det inte är absolut nödvändigt. 

Vi önskar att de kommande förskoleklasserna skulle haft möjligheten att komma hit och bekanta sig med lokalerna men vi hoppas att vi ändå kan göra det bästa av situationen. Vi kommer istället publicera ett kort informativt filmklipp som innehåller informationen vi brukar ge föräldrar och nya elever på skolan, samt svar på vanligt förekommande frågor. I denna filmklippet försöker vi även förmedla skolans miljö och lokaler. Den publiceras här måndag den 11:e Januari. 

Så varmt digitalt välkomna till Hägerstenhamnens skola!

Dela: